Menu

gitarové techniky
Gitarová technika BEND – vytiahnutie – cvičenia

nobanner

Je technika pri ktorej vytvárame nový tón inak než skracovaním (dohmatmi) strún. Vyťahovaním strún zvyšujeme výšky tónu, ktoré by zaznievali na týchto miestach dohmátnutia. Najčastejšie sa vyťahujú struny melodické „h“, „e1“ a tiež „g“ (ak nie je vynutá). Vyťahujú sa nahor smerom k basovým, hrubým strunám. Obyčajne sa vyťahujú o poltón alebo o celý tón, na elektrofonickej gitare aj viac; o tri a niekedy aj o štyri poltóny. Tu zohráva kľúčovú úlohu typ a určenie strún. Struny na akustickú gitaru nie sú spravidla konštruované na takéto vyťahovanie a pri nich sa najčastejšie stretávame s 1/2-tónovým, maximálne celo-tónovým vyťahovaním alebo vyťahovaním struny medzi týmito hodnotami. Pre ďalšie info čítaj tu: http://www.marianguitar.com/vytiahnutie.html

Cvičenie – bend (vytiahnutie) o 1/2 tón

Na obrázku vidíte rozmiestnenie tónov pre cvičenie. V 5.polohe je pomocný tón a v 7.polohe je dohmat s ktorého vyťahujete o 1/2 tón vyššie. Názov pôvodného dohmatnutého tónu v 7.polohe máte v ľavom indexe. S tejto polohy na každej strune vyťahujte na výšku tónu znejúceho v 8.polohe.

bend_o_1polton-cv

Cvičenie – bend (vytiahnutie) o celý tón (dva poltóny)

Na obrázku vidíte rozmiestnenie tónov pre cvičenie na strunách „h“ a „g„. Cvičenie na akustickej a elektrickej gitare: Na strune „h“ je V 6. polohe je pomocný tón „F“ a v 8. polohe je dohmat s ktorého vyťahujete o celý tón vyššie (s tónu „G“ na „A“). Názov pôvodného dohmatnutého tónu v 8. polohe je v ľavom indexe (G). S tejto polohy vyťahujte na výšku tónu znejúceho v 10.polohe tj. o dva poltóny…

Cvičenie na elektrickej gitare (alebo akustike, ak má „g“ strunu hladkú a nie vinutú, ak je vinutá tak to na nej o celý tón neskúšajte):

Na strune „g“ je V 5. polohe je pomocný tón „C“ a v 7. polohe je dohmat s ktorého vyťahujete o celý tón vyššie (s tónu „D“ na „E“). Názov pôvodného dohmatnutého tónu v 8. polohe je v ľavom indexe (). S tejto polohy vyťahujte na výšku tónu znejúceho v 10 .polohe tj. o dva poltóny. Na iných strunách to zatiaľ neskúšajte..

bend_o_2poltony-cv

GUMM_021 Základne techniky – Vytiahnutie (bend) http://www.youtube.com/watch?v=OUIFHc5xqmo

Leave a Comment

You must be logged in to post a comment.